Tumlare med mynt, silver, 1700-tal, sannolikt Norge.
Rund på indragen fot, botten med mynt 8 skilling Fredrik IV präglat i Kongsberg omkring år 1720, livet med graverat årtal 1793 samt initaler och blommor. Diameter 5 cm, höjd 2,5 cm, vikt 12 gram.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor