Gerda Sprinchorn, skulptur. Signerad. Brons, total höjd 39 cm.
Skidåkare. Signerad Gerda Sprinchorn. Brons, höjd 26,5 cm (inklusive träbas 39 cm).
Ytslitage. Något avnött patinering, lite ytsmuts.
Direktör Erik Falcks vandringspris för Blötbergets folkskole afdelöningar.