'Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade... med text af Professor Einar Lönnberg', I-III. Numrerade andra upplagan; till förmån för Werner von Heidenstams fond till skydd för Sveriges djurvärld, no 77. Med egenhändig autograf av Verner von Heidenstam i första bandet. Helt skinnband med guldprägling och marmorerat snitt. Helt skinnband med guldprägling och marmorerat snitt. Varje band ca 39 x 31 cm.
Smärre slitage.