Soffa model 24, och bord model 13. Suomen tuoli-, kalusto- ja sorvaustehdas, Jyväskylä & Muurame. 1910/20-tal.

Bordet etikettmärkt. Bordets mått 46 x 47 cm, höjd 77 cm, Soffans längd 128 cm, sitthöjd 45 cm, total höjd 101,5 cm.

Åldersrelaterat Slitage. Några lösa delar. Färgbortfall. Blekt. Torrsprickor. Bordet har några sprickor bla i hyllan undertill samt ett kvisthål i bordsytan.

Utropspris
250 EUR