Skrivskåp, senbarock, 1700-talets första hälft. Troligen Småland.

Tvådelat skåp i ek, intarsiainlägg med dekor av bland annat stjärnor. Beslag i mässing. Överdel med 3 hyllplan och skedhylla bakom dubbeldörrar. Underdel med 4 lådor samt skrivklaff med bakomliggande inredning. Bredd 133, djup 52, höjd 221 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Mindre fanerskador. Torrsprickor. Mindre träbortfall. Delvis maskstungen.

Utropspris
4 000 SEK