Servis 92 dlr "Musselmalet" riflet, hel och halv blonde Royal Copenhagen Danmark porslin 1954-1973

Bestående av:
12 tallrikar diameter 25,5 cm, nr 1/571
12 tallrikar djupa diameter 23 cm, nr 1/659
12 assietter diameter 17 cm, nr 1/1087
1 terrin längd 27,5 cm, nr 1/622
1 terrin längd 22,5 cm, nr 1/694, 2:a sort
1 uppläggningsfat ovalt längd 40,5 cm, nr 1/534, 2:a sort glasyrmistror
1 uppläggningsfat ovalt längd 33,5 cm, nr 1/528
1 uppläggningsfat ovalt längd 30 cm, nr 1/532
1 uppläggningsfat ovalt längd 25 cm, nr 1/531
1 uppläggningsfat ovalt längd 22,5 cm, nr 1/552
1 uppläggningsfat ovalt längd 24 cm, nr 1/613
1 uppläggningsfat runt diameter 25 cm, nr 1/1062
1 uppläggningsfat runt diameter 21 cm, nr 1/512
1 uppläggningsfat runt diameter 21 cm, nr 1/1018
1 uppläggningsfat djup längd 21,5 cm, nr 1/708
1 såsbåt längd 24,5 cm, nr 1/587
1 smörask diameter 17,5 cm, nr 1/502
2 smörtaxar längd 7,5 cm, nr 1/2311
13 kaffekoppar med 12 fat, nr 1/1035
6 kaffekoppar med fat, nr 1/526-528
1 kaffekanna höjd 21,5 cm, nr 1/1030, möjligen litet nagg på pipen
1 mjölkkanna höjd 16,5 cm, nr 1/763
1 gräddkanna höjd 8 cm, nr 1/1031
1 sockerskål diameter 10 cm, nr 1/1112
1 uppläggningsfat på fot diameter 21 cm, höjd 14 cm, nr 1/1020
12 smörfat diameter 7 cm, nr 1/504, ett med nagg
1 cigaretthållare höjd 7 cm, nr 1/1015
1 askfat diameter 11 cm, nr 1/1, 2:a sort
Ett par ljusstakar höjd 22,5 cm, nr 1/15, en lagad

1 saltkar B&G
1 pepparkar B&G
1 ishink medföljer, ej tillhörande

Nagg. Glasyrmistor. Lagning.

Utropspris
20 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95