Byrå, Louis XVI-stil, Arthur Karlström, Lysekil, 1946. Signerad med etikett samt med påskrift.

Fanerad och intarsiadekorerad med flera träslag. Front med tre samkomponerade lådor, beslag av brons. Skiva av grönaktig sten. Nyckel finns till översta lådan. Bredd 94, djup 52, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Torrsprickor. Krackelyr. Åldersrelaterat slitage. Nyckel saknas till nedre lådorna.

Utropspris
400 EUR