Hans-Agne Jakobsson, taklampor, 2 st, AB Ellysett Markaryd, 1900-talets senare del.
Skärmar av furu, den ena med rödtonade lameller. För en ljuspunkt vardera. En märkt med etikett. Diameter 45, höjd 39 cm.
Ej funktionstestade. Smärre slitage. Torrsprickor.