Werner West, karmstolar, ett par, "W -4", Wilh. Schaumans Fanerfabrik Ab, Jyväskylä 1930-tal.
Svar målade med stoppad tygklädsel. Bredd 57 cm. Sitthöjd 42 cm. Totalhöjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverade och omklädda. Helhetsintrycket är gott.