Ilmari Tapiovaara, stolar, 6 st, "Fanett", Edsbyverken, 1960-tal.
Svartlackerad stomme med sitsar fanerade i teak. Sitthöjd 42, höjd 80 cm.
Slitage. Mindre färgbortfall.