Berit Ternell, 6 tekoppar med fat, "Furuvik", Upsala-Ekeby, 1960-1962.
Dekor av gula blommor. Kopp höjd 8 cm, fatens diameter 16,5 cm.
Smärre slitage. Enstaka mindre tillverkningsdefekter. Enstaka koppar med mindre missfärgningar. Ett fat med kantnagg. Ett fat med fotringsnagg. Ett fat med spricka.