Bertil Fridhagen, bokhylla med barskåp, Bodafors, 1960-tal.
Ek och ekfanér. Underdelen med hylla bakom dubbla skjutdörrar. Barskåpet med fällbar lucka, spegelglas samt glashylla. Barskåpet med belysning. Överdelen med skjutbara vitrindörrar. Brännmärkt. Bredd 90, djup 45, höjd 173 cm.
Något slitage. Smärre fläckar. Stickpropp saknas.