Taklampa / takampel, empirstil, 1900-talets mitt.

Stomme med rosettdekor i mässing. Mittskål i matterat glas, med avslutande kotte i mässing nertill. Extra förlängningslänkar medföljer. För 6 ljus. 3 elektrifierade ljuspunkter. Höjd 80 cm, diameter 60 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
250 EUR