Stomme av bok med textilklädd sits och rygg med detaljer av skinn. Sitthöjd 42, bredd 57, höjd 74 cm.
Senare klädsel. Stommen med slitage. Smärre skador på fötterna. En fåtölj vinglig.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10