Patrik Andiné, olja på mdf, signerad och daterad 2009 a tergo.
"Kvinnan framför". 28 x 23 cm.
En hårfin repa ca 5 cm lång i målningens mitt, på hennes hjässa, som har retuscherats av professionell konservator 2022. Ett litet område med slitage vid övre kanten av pannån. I övrigt är målningen i gott skick.