Bok, fällbar sits, klädda i det sk. "Teatertygen”, numrerade sittplatser i metall, sitthöjd ca 49 cm.
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Fläckar. Rostangrepp.
Teatertygen var designat av arkitekt David Helldén som var en av de verksamma arkitekterna för Malmö Stadsteater. Det fanns 4 variationer av mönstret: "tragedi", "komedi", "opera" och "balett".