Bronserad. Rik skuren och genombruten dekor blommor, girlander och bandrosetter. Tvådelat glas. Sigerad IÅ samt med Stockholms hallstämpel daterad 178?. Höjd 93, bredd 43 cm.
Senare bronsering. Lagningar. Smärre dekorbortfall. Torrsprickor. Åldersrelaterat slitage.