Fanérat med alm och björk. Mittsektion med tre lådor. Spegel. På vardera sida om mitten varsin skåpdörr med bakomvarande hylla. Bredd 119, djup 46, höjd 159 cm.
Ställvis slitage och fläckar. Vissa fanérskador. Anlupet glas. Nagg på baksidan av glaset.