Stomme av lövträ, med arbalète-formare sarger. Kopplade ben med H-kryss. Lös sits klädd med präglat skinn. Sitthöjd 49, bredd 49, djup 49 cm.
Skador på skinnsitsen, samt blekt. Slitage. Förstärkningar. Renoverad. Torrsprickor.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10