Soffa, mahogny och mahognyfaner, 1920-30-tal.

Fast stoppad klädsel, tyget vävt i moire mönster, medföljer fyra lösa kuddar i samma tyg. Höjd 81 cm, längd 180 cm, sitthöjd 44 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Dekorbandet i metall löst på några ställen. Smärre fläckar. Torrsprickor. Lagningar. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
300 EUR