Soffa, fåtölj och bord, Herbert Anderssons Möbelverkstäder, Swedish Grace, 1920-tal.

Rödlackerade med bronserad dekor. Soffan och fåtöljen med rottingflätad rygg, textilklädda dynor och kuddar. Bordet med bordsskiva av spegelglas med etsad dekor. Soffans längd 153, djup 70, höjd 90, sitthöjd ca 45 cm. Fåtöljens bredd 62, sitthöjd ca 44, höjd 87 cm. Bordets längd 83, djup 55, höjd 60 cm. Akvarellerad skiss av möblemanget från tillverkaren medföljer.

Ställvis slitage och färgbortfall. Enstaka små lagningar. Fläckar. Den medföljande skissen ej examinerad ur ram, något gulnad samt med reva..

Utropspris
10 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69