Wilhelm Pettersson, skedar, 24 st, och strösked, silver, "Musslan", Åbo 1873 och 1874.

12 matskedar, längd 21,5 cm
12 dessert- eller teskedar, längd 15 cm
Strösked medförgyllt blad, längd 19,5 cm.
Totalvikt 845 g.
Graverade initialer.

Ströskeden med bristning och något snett skaft. Sedvanligt slitage, helhetsintrycket är gott.

Utropspris
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13