Friedl Holzer-Kjellberg

(Finland, 1905-1993)
Friedl Holzer-Kjellberg
(Finland, 1905-1993)

Friedl Holzer-Kjellberg, ljushållare, 3 st, fat "Helmi", porslin, Arabia, 1970-tal.

Ljushållarna en märkt i massa Arabia Finland, höjd 11 cm, diameter 11,5 cm. Fatet märkt F.H.Kj. Arabia, Made in Finland, diameter 28 cm.

Enstaka små nagg. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
250 EUR