Takkrona, empirestil, 1900-talets början.

Förgylld mässing och patinerad metall. 6 ljuspunkter. Dekorerad med skulpterade örnar som bär brinnande facklor på huvudet. Takkopp upptill med avslutande kotte och nertill med vindruvsklase. Höjd 62 cm, bredd 44 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare sladd. Ej funktionstestad.

Utropspris
250 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

293. Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK