Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Kaffeservis, 30 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.

Blomsterdekor i underglasyrblått. Övervägande hel- och halvblonde.
10 assietter, modellnummer 1/1087, diameter 17 cm.
1 skål, modellnummer 1/687, diameter 10 cm.
1 djupt serveringsfat, modellnummer 1/709, bredd 24 cm.
1 saltkar, modellnummer 1/196, längd 7,5 cm.
1 vas, modellnummer 1/498, höjd 6 cm.
1 cigarettställ, modellnummer 1/1015, höjd 6,5 cm.
2 saltkar, modellnummer 1/199, diameter 4 cm.
2 ljusmanschetter, modellnummer 1/1009, diameter 9 cm.
1 sockerskål med lock, modellnummer 1/240, diameter 9,5 cm.
1 kakfat på fot, modellnummer 1/1020, diameter 21 cm.
8 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/719, kopparnas höjd 6, fatens diameter 12,5 cm (varav två koppar andrasortering).
1 kaffekopp med fat, modellnummer 1/1035, koppens höjd 6, fatets diameter 13 cm.
Två delar av annan modell samt ett fat, modellnummer 1/1035 och två fat modellnummer 1/719 medföljer.

Ett saltkar, modellnummer 1/199 med nagg. Ljusmanschetter, modellnummer 1/1099 med spricka respektive skador/lagning. Sockerskål, modellnummer 1/240 med skada, knopp saknas. Ett par kaffekoppar, modellnummer 1/1719 med nagg, en med lagning. Ett fat, modellnummer 1/719 med nagg. Mindre nagg förekommer, främst på delar med genombruten dekor. Visst ytslitage, ställvis smärre fläckar. Ett fåtal delar andrasortering.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Elsa Forsbäck
Stockholm
Elsa Forsbäck
Värderare
+46 (0) 70 795 83 38

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?