PERGAMENTBREV MED DAGA HÄRADS SIGILL, 1680-tal.

Om Skeppsta bruk och dess ägare Jacob Momma Reenstierna. Undertecknat av häradshövding Johan Berelius. Bladstorlek 45 x 28. Vidhängande: Daga härads sigill i grönfärgat vax infällt i svarvad sigilldosa av masurbjörk.

Slitage, veck, fläckar. Sigilldosan med kantskada.

Utropspris
3 000 SEK