BÖCKER, 8 st, historieverk resp lagsamlingar, 1700- och 1800-tal. Bla "Franska revolutionen, dess verkningar orsaker och syftning" av J Ch Bailleul, Stockholm 1820.

Även bla "Allgemeiner Geschichten besonders der Europäischen Menschkeit" av Johann Georg Müller, Uppsala 1812. "Samling af Kongl Majts Rådige Bref och Resolutioner, Stockholm 1795. "Sverige förr och nu", Stockholm 1837. Mest halvfranska skinnband.

Slitage. Ej genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK