Skåp av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-33), Empire.

Mahognyfanérad. Skåpsdörr med hyllor och lådor. Etikettmärkt i låda. Bredd 59, djup 54, höjd 102 cm.

Torrsprickor. Slitage,fläckar och fanérskador. Lister saknas samt är lösa. Låsen kärvar något. Några lås lösa. Smärre skador. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK