Sigill 14K guld och graverad gulaktig sten, möjligen citrin

graverat "It never dies", diameter sigill ca 13.5 mm, höjd ca 22 mm, vikt 4.7 g, kedja silver, längd ca 80 cm, totalvikt 37 g. Katalog med prislista från Bruun Rasmussen medföljer.

Bruksslitage. Sigill med slitage.

Proveniens

Inköpt hos Bruun Rasmussen 1976, i deras katalog som medföljer, enligt deras katalogtext har sigillet enligt uppgift tillhört Lord Byron. Denna proveniens går inte att styrka. "It never dies" har ibland ansetts vara Lord Byrons motto.

Utropspris
5 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13