Sigill 14K guld och graverad gulaktig sten, möjligen citrin

graverat "It never dies", diameter sigill ca 13.5 mm, höjd ca 22 mm, vikt 4.7 g, kedja silver, längd ca 80 cm, totalvikt 37 g. Katalog med prislista från Bruun Rasmussen medföljer.

Bruksslitage. Sigill med slitage.

Proveniens

Inköpt hos Bruun Rasmussen 1976, i deras katalog som medföljer, enligt deras katalogtext har sigillet enligt uppgift tillhört Lord Byron. Denna proveniens går inte att styrka. "It never dies" har ibland ansetts vara Lord Byrons motto.

Klubbat pris
12 500
1 186
1 357
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (22 bud)
7 jan 16:35
12 500 SEK
7 jan 16:35
12 000 SEK
7 jan 16:35
12 000 SEK
7 jan 16:35
11 500 SEK
7 jan 16:35
11 000 SEK
7 jan 16:35
10 500 SEK
7 jan 16:35
10 000 SEK
7 jan 16:35
9 200 SEK
7 jan 16:35
9 000 SEK
7 jan 16:35
8 200 SEK
7 jan 16:35
8 000 SEK
7 jan 16:32
6 200 SEK
7 jan 16:32
6 000 SEK
7 jan 16:14
5 700 SEK
7 jan 16:14
5 500 SEK
5 jan 12:43
5 405 SEK
3 jan 12:44
5 205 SEK
3 jan 12:42
5 005 SEK
3 jan 12:42
5 000 SEK
1 jan 18:36
4 400 SEK
1 jan 18:36
4 200 SEK
1 jan 18:34
4 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20