Höganäs

(Sverige, Grundat 1909)
Höganäs
(Sverige, Grundat 1909)

Höganäs, servis, 21 delar, keramik, Sverige 1900-talets slut.

Märkt. Blyfritt Stengods.
6 muggar höjd 9 cm.
6 assietter diameter 20 cm.
6 äggkoppar/ljusstakar höjd 4,5 cm.
1 serveringsfat daimeter 26 cm.
1 tekanna m lock höjd 16 cm.
1 underlag/ställ för värmeljus höjd 6,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
250 EUR