1629197

Arttu Brummer

(Finland, 1891-1951)
Arttu Brummer
(Finland, 1891-1951)

Arttu Brummer, troligen, vas, graverad Riihimäellä 27.10 1937 (i Riihimäki 27.10 1937).

Graverad klar kristall. Otydlig signering och gravör troligen Theodor Käppi. Höjd 20 cm. Diameter 14 cm.
I Arttu Brummers glasformgivning framträdde mjuka linjer samt skickligt slipade och graverade detaljer. Han hämtade särskilt inspiration från undervattenslandskap, som han strävade efter att fånga i kristallens yta.

Otydlig signatur. Åldersrelaterat slitage. Repor.

Utropspris
400 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977