Arne Jones E1299

Bordspendyl, nyrokoko, troligtvis Frankrike, 1840/50-tal..

Förgyllt mässing och brons. Postament dekorerat med akantus, rocailler samt kartusch med kvinna och hund. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Urhuset i form av arkitektoniskt postament med en urna samt sittande man med penna och block. Höjd 45, bredd 32 cm. Pendel finns.

Visare skadad. Ställvis märken och fläckar. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69