Georg Thylstrup, figurin, modell 1760, porslin, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets första hälft.
Dekorerad i underglasyrblått, föreställande kvinna med kammarljungfru. Signerad GT i porslinet. Höjd 19 cm.
Helhetsintrycket är gott.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–12+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 10–13+358-9-668 91 10