Delvis svartmålad med intarsiadekor av olika träslag, infällda mässingslister och bronsbeslag. Filtklädd, vändbar skiva med förvaringsutrymme undertill. Bredd 86x46 cm. Höjd 79 cm.
Smärre fläckar. Smärre skador. Torrsprickor. Krackelyr. Repor.