Stekfat, 2 st och såssnipa, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95) samt ask med lock, tidigt 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap och blommor. Stekfatens längd 25-29, bredd 17-20,5 cm. Såssnipans längd 19 cm. Askens diameter 11 cm.

Glasyrmistor. Tillverkningsdefekter. Nagg. Något slitage.

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38