Erik Hansen, vägglampa, "Saxelampe", Le Klint, Danmark 1900-talets andra hälft.

Stomme av teak, ställbar längd och vinkel, lampskärm av veckad plast, stämplad "Le Klint". Skärm med etikettmärkning. Längd utan skärm ca 36-95, höjd väggfäste 40 cm, skärmens diameter 32 cm, höjd ca 32 cm.

Ej funktionstestad. Obetydligt ytslitage.

Utropspris
2 500 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23