Urna med lock samt en vas, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Smal cylindrisk vad med utsvängd mynning, dekorerad medblommande trådgårdar inom reserver mot en powder-blue bakgrund, med Kangxis märke men senare tillverkning, höjd 15,5 cm.
ovoid urna dekorerad i underglasyrblått med pojke och en kvinna i en inhägnad trädgård, höjd 16,5 cm.

Locket skadat och naggat. Vissa bränningsdefekter. Något ytslitage.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69