1639811

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

Sven Palmqvist, vas, "Kraka", Orrefors, 1954, samt skålfat, "Ravenna", Orrefors.

Droppformad vas av blått, gult och klart glas med inneslutet mönster av luftbubblor, signerad Orrefors Pu 3364 26/6 1954 260205 61BB, höjd 25,5 cm.
Skålfat med blått och gult glas med dekor av ett löv, signerad Orrefors Ravenna 4819 Sven Palmqvist, längd 8,5 cm.

Smärre fläckar. Ravennan med två små nagg.

Formgivare

Utropspris
3 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69