Arne Hovmand-Olsen

(Danmark, 1919-1989)
Arne Hovmand-Olsen
(Danmark, 1919-1989)

Arne Hovmand-Olsen, stolar, 6 st, modell 75, Mogens Kold Møbelfabrik, Danmark 1960-tal

Stomme av teak. Stoppad rygg och sits med grå galonklädsel. Sitthöjd 46, bredd 47, höjd 85 cm.

Något slitage. Senare klädsel. En stol med lagning och avslag/träbortfall. Tre ryggbrickor sitter löst, två har släppt något. Märken. Smärre fanerskador. Smärre fläckar. Klädsel ställvis med bristningar.

Utropspris
6 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38