Arne Jones E1299

David Andersson & Martin Lasson, pall/fåtölj, utförd på Konstfack, Stockholm 2003-2004.

Benställning av förkromat stål. Sits med brun skinnklädsel. Uppfällbart ryggstöd ställbart i flera olika lägen. Längd 80, bredd 60, höjd 41-80 cm.

Smärre slitage. Märken.

Proveniens

Möbeln del i designern och metallkonstnären David Anderssons examensarbete på Konstfack i Stockholm, där han studerade konst och smyckesdesign. Hans arbete inkluderar samarbeten med designern Karl Lagerfeld, Acne Studios och Moncler och idag är David mest känd som smyckesdesigner.

Utropspris
5 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14