Madeleine Pyk – en samling F769

Ljuskrona, empirestil, tidigt 1900-tal

För åtta ljus samt tolv ljuskällor. Metallstomme behängd med prismor, glasad stam samt obelisk, svängda bladhölstrade ljusarmar, upptill plym. Höjd 98 utan takfäste, diameter 70 cm.

Nagg, slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK