Ilmari Lappalainen, fåtölj, "Rex", Asko, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel. Lackade ben. Knappar och dekorband i ryggen. Total bredd 85 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 103 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis omfattande slitage på tyget. Repor.