Damarbetsbord, gustaviansk stil, sent 1800-tal.

Fanerat med jakaranda och björk. Intarsia dekor. Raka nedåt avsmalnande ben med fothylsor av mässing. Låda med dekor av girlander. Nyckelskylt av mässing. Skiva med dekor av skrivdon. Bredd 88, djup 45, höjd 74 cm.

Åldersrelaterat slitage. Blekt. Fanerskador. Torrsprickor. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703