Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, mat- och kaffeservis, porslin, 108 delar, "Blå blomst", Danmark.

Bestående av:
12 mattallrikar, modell 10/1621, diameter 26 cm (en med nagg).
11 djupa tallrikar, modell 10/1616, diameter 16 cm (en med nagg och spricka).
12 förrättstallrikar, modell 10/1624, diameter 20,5 cm (en med nagg).
5 assietter, modell 10/1645, diameter 19,5 cm.
26 assietter, modell 10/1625, diameter 17 cm (två med nagg, två andrasortering).
Kaffekanna, modell 10/1794, höjd 25 cm.
Sockerskål med lock, modell 10/1678, diameter 10 cm (andrasortering).
12 kaffekoppar med fat, modell 10/1549, fatens diameter 12,5 cm (fem koppar och fem fat andrasortering).
Urna med lock, modell 10/1791, höjd 28 cm (andrasortering).
Fat på hög fot, modell 10/1528, diameter 21 cm (andrasortering).
Såsskål, modell 10/1651, längd 22 cm.
Såssnipa, model 10/1883, längd 14cm.
Fyrkantig skål, modell 10/1522, bredd 21,5 cm (tredjesortering).
3 lövformade fat, modell 10/1597, längd 18,5 cm.
Lövformat fat, modell 10/1599, längd 22,5 cm.
Triangulärt fat, modell 10/1881, bredd 16 cm.
4 små ovala fat, modell 10/1802, längd 9,5cm.
2 små runda fat, modell 10/2422, diameter 9 cm.
2 kuvertaskfat, modell 10/1505, diameter 7 cm.
Månformat fat, modell 10/1713, längd 21,5 cm.
Ovalt fat, modell 10/1689, längd 24 cm (tredjesortering).
2 fat, modell 10/1694, längd 24 cm (ett fat andrasortering).
2 cigarrställ, modell 10/1801, längd 7,5 cm (en andrasortering).
Uppläggningsfat, modell 10/1621, diameter 29,5 cm.
Uppläggningsfat, modell 10/1557, längd 41 cm.
Fat med genombruten kant, modell 10/1630, diameter 23,5 cm (andrasortering).
Fat med genombruten kant, modell 10/1523, bredd 23,5 cm (andrasortering).

Något slitage. Nagg. Enstaka spicka. Andra-och tredjesortering.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Sofie Lundberg
Stockholm
Sofie Lundberg
Värderare
+46 (0) 73 918 04 69

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice