Göran Malmvall

(Sverige, 1917-2001)
Göran Malmvall
(Sverige, 1917-2001)

Göran Malmvall, skåp, "Svitjod", Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1900-talets senare del.

Fanerat med björk och masurbjörk. Rak form, glasade pardörrar ovantill med bakomliggande hyllplan. Därunder fyra lådor. Nedtill två dörrar med hyllplan bakom. Bredd 120, djup 41, höjd 176 cm.

Smärre slitage. Märken. Fläckar. Sockel med skada, träbortfall.

Utropspris
2 500 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13