Falkenbergs Belysning

(Sverige, Grundat 1940)
Falkenbergs Belysning
(Sverige, Grundat 1940)

Falkenbergs Belysning, bords/vägglampa, modell "6160", 1950-tal.

Pulverlackerad stomme och skärm, stämpelmärkt FLB 6160. Justerbar höjd ca 20-24 cm.

Slitage, sladd saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 500 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25