Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, "Pedro", för Hiort Tuote Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel med lös sittdyna. Lackade ben. Bredd 70 cm, sitthöjd 40 cm, totalhöjd 81 cm.
Senare klädsel. Åldersrelaterat slitage.