TAKLAMPA, patinerad brons, Böhlmarks, sannolikt Alice Nordin, jugend, 1910-tal, h 90.

Stomme med dekor av blad i relief. Slipa kupa i kristallglas.

Bruksslitage. Fyra skruvar saknas. Kupa ej ursprunglig samt med mindre nagg.

Utropspris
7 000 SEK