Anders Pehrson

(Sverige, 1912-1982)
Anders Pehrson
(Sverige, 1912-1982)

Anders Pehrson, "Knubbling Special", taklampa, producerad i en begränsad upplaga om ca 10 exemplar, ateljé Lyktan, 1970-tal.

Skärm av infattade snäckskal, etikettmärkt ateljé Lyktan, höjd ca 33 cm, diameter ca 40 cm

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Mindre skada. Saknar inre kåpa

Enligt ateljé Lyktan togs ca 10 exemplar av modell Knubbling och Bumling fram i snäckskal som en prototypserie under 1970-talet. De kom aldrig i produktion.

Utropspris
4 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13